امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 05:06:52
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 11820

تاریخ انتشار : 29/11/1393 - 11:07

یادداشت/مسئولان جویباری بخوانند؛

لزوم توجه به ظرفیت‌های درونی، مبنای اصلی اقتصاد مقاومتی

در این یادداشت قصد داریم به شهرستان جویبار و ظرفیت‌های بالقوه این شهرستان اشاره کنیم و با دید اقتصاد مقاومتی به این موارد بنگریم.

لزوم توجه به ظرفیت‌های درونی، مبنای اصلی اقتصاد مقاومتی

جویباران - مدتهاست که موضوع اقتصاد مقاومتی با رویکرد مقابله با تحریم‌ها و افزایش کارایی اقتصاد کشور بر سر زبان‌ها افتاده است.

مدلی از اقتصاد که برای نخستین بار از لسان مقام معظم رهبری در جامعه مطرح شد و در کنار آن نیز سیاست‌های کلی تدوین و به دولت ابلاغ شد. اما مسئله ای که در اینجا مطرح است میزان تأثیرپذیری سیاستها و برنامه های اقتصادی دولت از قواعد و لوازم اقتصاد مقاومتی است، سیاستی که اگر اجرایی شود بسیاری از مشکلات کشور، که در گرو تحریم ها قرار دارد، حل خواهد شد.

مهمترین عنصرمبنایی اقتصاد مقاومتی توجه به ظرفیت‌های درونی است به طوری که مقام معظم رهبری بارها در بیانات خود به موضوع توجه ویژه دولت به درون کشور و استفاده از ظرفیت‌های بالای جوانان و نخبگان برای ارتقا سطح اقتصاد کشور اشاره کردند.

هدف نگارنده از این یادداشت بررسی اجرا شدن یا نشدن اقتصاد مقاومتی در سطح کلان کشور نیست چرا که برای آن بارها در رسانه‌های مختلف صحبت شده است و اگر دوباره مطرح شود تکرار مکررات خواهد بود. در این یادداشت قصد داریم به شهرستان جویبار و ظرفیت‌های بالقوه این شهرستان اشاره کنیم و با دید اقتصاد مقاومتی به این موارد بنگریم.

شهرستان جویبار از جمله شهرستانهایی است که در بخش تولیدات داخلی از جمله تولیدات کشاورزی، دامی و غذایی در سطح استان و کشور دارای رتبه‌های برتر است به طوری که در زمینه تولیدات کشاورزی طی دو سال گذشته کشاورزان نمونه کشوری از این منطقه معرفی شده اند.

اما نگاه خوبی به این ظرفیتهای بزرگ نمی‌شود و حمایت‌های لازم برای رشد و شکوفایی این ظرفیتهای عظیم انجام نشده است.

مسئولان شهرستان جویبار از سال‌های گذشته همانند مدیران و مسئولان کشوری در تمامی جلسات و سخنرانی‌های خود بر لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی تاکید می‌کنند اما نباید این اشاره کردن‌ها فقط در حرف باقی بماند، بلکه باید در عمل نیز به منصه ظهور برسد و مردم آثار اقتصاد مقاومتی را در زندگی خود مشاهده کنند.

چرا با اینکه جویبار دارای ظرفیت‌های فراوانی در عرصه‌های مختلف کشاورزی، دامپروری، صیادی و از همه مهمتر جمع آوری و بازیافت ضایعات است به دنبال آوردن صنایع مختلف از جمله فولاد و غیره به این شهرستان هستیم؟

چرا به موضوعات اقتصاد مقاومتی به صورت کاربردی توجه نمی‌کنیم و فقط آن را در مرحله حرف باقی می‌گذاریم؟

آوردن صنایع مختلف به شهرستان، کار خوبی است و مطمئنا باعث ایجاد اشتغال خواهد شد اما آوردن هر صنعتی با اقلیم این منطقه سازگار است؟ چرا از ظرفیت‌های بالای شهرستان در موارد یاد شده به خوبی استفاده نمی‌شود؟

کشاورزی: شهرستان جویبار به دلیل بافت روستایی و دارا بودن زمین‌های بکر کشاورزی جزو معدود شهرستان‌های استان مازندران است که از همه نوع محصول در آن تولید می‌شود. به طوری که طی سالهای گذشته علاوه بر تولید برنج و گندم، کشاورزان جویباری توانستند در تولید برخی محصولات دیگر مانند صیفی جات جایگاه خوبی برای خود در تولیدات کشاورزی استان باز کنند.

همچنین در تولید مرکبات نیز این شهرستان به دلیل همان بافت روستایی و وجود باغات متعدد جایگاه بسیار خوبی در کشور دارد.

مطمئنا مسئولان جویباری با حمایت از کشاورزان و ایجاد اتحادیه‌های کشاورزی و سرمایه گذاری در تولید و ایجاد مکان‌هایی برای ترانزیت محصولات به استان‌های دیگر و حذف واسطه گری، گامی مهم در عرصه اقتصاد مقاومتی و توجه به ظرفیت های درونی مردم این منطقه برمی‌دارند و اگر این کار انجام شود مشکلات شغلی بسیاری از جوانان نیز حل خواهد شد.

مرغداری و دامپروری: جویبار چند سالی است که بخش بزرگی از تولیدات مرغ سفید، گوشت و سایر محصولات دامی استان را در دست دارد. همه این‌ها به دلیل زیاد بودن بافت روستایی و علاقه مردم به انجام این مشاغل است، مشاغلی که اگر حمایت شوند بخش بسیار زیادی از کمبود شغل جوانان را جبران خواهند کرد.

مسئولان می‌توانند در راستای پیاده سازی اقتصاد مقاومتی با توجه ویژه به این امر و با رایزنی های گوناگون با بانک ها و مؤسسات بانکی تسهیلات ارزان قیمتی را به دامداران و مرغداران این شهرستان ارائه کنند.

همچنین می‌توانند با ارتقاء اتحادیه‌های دامداری و افزایش خوراک های دامی به قیمت دولتی بخش بزرگی از صنعت دامپروری که به دلیل عملکرد ضعیف دولت در سال‌های گذشته و جاری از کار افتاده اند را احیا کند.

مطمئنا با حمایت مسئولان و حذف دلالی و واسطه گری در این حوزه جوانان بسیاری برای امرار معاش به این مشاغل پاک روی می‌آورند و علاوه بر افزایش تولید داخلی، بخش عظیمی از بیکاری نیز مرتفع خواهد شد.

خرید و بازیافت ضایعات: در کنار محورهایی که مطرح شد، مهمترین و سودآورترین کار در جویبار خرید و بازیافت ضایعات است که این مورد در شهرستان جویبار به وفور یافت می‌شود و حتی در استان‌ها و شهرستان‌های دیگر جویباررا با همین خرید و بازیافت ضایعات می‌شناسند.

اما آیا از این ظرفیت بالقوه به خوبی استفاده شده است؟ چه تعداد از جوانهایی که امروز مشغول این کار هستند مورد حمایت مسئولان قرار گرفتند؟

جمع آوری ضایعات یکی از دغدغه‌های اصلی دولت و سازمان محیط زیست است و سالانه برای جمع آوری و دفع آن میلیاردها تومان هزینه می‌شود اما در شهرستان جویبار تعداد بسیار زیادی از افراد با همان خودروی شخصی به روستاها و شهرهای مختلف مراجعه کرده و ضایعات مختلف را خریداری میکنند و آن را با قیمت های اندک به تولید کنندگانی در خارج از استان و شهرستان می‌فروشند.

اما اگر یک نگاه جدی به این مسئله شود و به جای آوردن صنایع نه چندان پر بازده در جویبار، مجتمع ها و شهرک جمع آوری و بازیافت ضایعات در این شهرستان ایجاد شود، هم مشکل اشتغال بسیاری از جوانان این منطقه حل خواهد شد و هم جمع آوری و بازیافت ضایعات حداقل در سطح استان مازندران دیگر دغدغه مدیران و مسئولان استانی نخواهد بود.

همه مواردی که عنوان شد بخش کوچکی از ظرفیتهای بالای مردم این منطقه است و مسئولان شهرستانی برای شکوفا کردن این ظرفیت ها و اجرای اقتصاد مقاومتی باید نگاه خود را تغییر دهند. نباید فقط چشم به پایتخت نشینان بدوزند تا بلکه بخش نامه‌ و دستورالعملی از سوی آنها صادر شود، بلکه باید با یک نگاه اقتصاد محور با استفاده از حداکثر توان و ظرفیت خود موانع  موجود بر سر راه مشاغل و ظرفیت‌ها را بردارند.

مسئولان جویباری باید با یک نگاه متفاوت و اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی در سطح شهرستان بخشی از مشکلات اقتصادی استان را حل کنند چرا که برای حل مشکلات کشور اول از همه باید از شهرها و شهرستانها شروع کرد.

امیدواریم در یک ماه باقی مانده به پایان سال 93 و به خصوص در سال 94 شاهد تلاش مسئولان و افزایش رشد و شکوفایی اقتصاد در شهرستان، استان و به تبع آن در کشور باشیم.

مصطفی فیروزجایی - مدیر مسئول سایت جویباران

دیدگاه شما در مورد : لزوم توجه به ظرفیت‌های درونی، مبنای اصلی اقتصاد مقاومتی

لزوم توجه به ظرفیت‌های درونی، مبنای اصلی اقتصاد مقاومتی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS