امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 17:43:23
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 11144

تاریخ انتشار : 21/11/1393 - 17:47

ویژه نامه فجر 93 - 14

دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران - قسمت پایانی

به مناسبت دهه مبارک فجر قصد داریم در سلسه مقاله‌هایی به دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران در عرصه داخلی و خارجی بپردازیم، پس با ما همراه باشید....

دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران - قسمت پایانی

جویباران - به مناسبت دهه مبارک فجر قصد داریم در سلسه مقاله‌هایی به دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران در عرصه داخلی و خارجی بپردازیم. بر همین اساس ادامه قسمت اول، قسمت دوم، قسمت سوم این مقاله که در روز گذشته منتشر کردیم را می‌توانید در ادامه مطالعه کنید.

ب) دستاوردهای انقلاب اسلامی در سطح خارجی:

انقلاب اسلامی ایران علاوه بر تحولات داخلی، پیامدهای بسیاری در نظام بین الملل داشت که از جنبه های مختلف قابل  بررسی است.

1- ترویج فرهنگ مردم سالاری دینی

انقلاب اسلامی ایران سازگاری اسلام و دموکراسی از حرف تا عمل تحقق بخشد و کنش متقابل میان دو حوزه دین سیاست را آشکار سازد و نوعی نظام سیاسی را رقم زند. این نظام، هم بر ویژگی های معنوی و سیاسی حاکم استوار است و هم بر پیوند میان ارزش های اسلامی با ساختار یا روش مردم سالاری تکیه دارد. چنین شیوه حکومتی، هم بر شیوه جمهوری بودن حکومت و نقش مردم در تصمیم گیری های حکومتی تأکید می کند و هم الگوی اسلام گرایی و ارزش های پایدار اسلامی (عدالت گرایی، خدا محوری و معنویت گرایی) را اساس نظام سیاسی خود می داند.

چنین نظام سیاسی، همزمان به نفی اسلام متحجر و قشری گرا و از سویی به نفی سکولاریسم و لائیسیته پرداخت و توانست نظامی را به ارمغان آورد که مشروعیت آن بر پایه حاکمیت خدا و حقانیت ارزش های دینی است و مقبولیت آن نیز بر اساس اراده مردمی.

2- ترویج فرهنگ خودباوری و ظلم ستیزی و استقلال خواهی و استکبار ستیزی

یکی از ویژگی های مهم انقلاب اسلامی، حفظ استقلال، خودباوری، نفی کامل سلطه بیگانگان بر تعیین سرنوشت ملت ایران به دست خود است. انقلاب اسلامی با ماهیت مستقل و ضداستبدادی، فارغ از سلطه قدرت های استکباری موجب برهم زدن تعادل بلوک های قدرت جهانی و به چالش کشیدن نظم بین المللی گردید. این انقلاب با شعار نفی سلطه شرق و غرب خواستار آزادی ملت ایران از نفوذ و دخالت قدرتهای خارجی شد. بی تردید در انقلاب اسلامی توکل به خداوند، منشأ استقلال به شمار میرود.

انقلاب اسلامی همزمان به مبارزه در دو جبهه استبدادستیزی و استعمارستیزی و نفی وابستگی پرداخت و همین امر موجب شد که فرهنگ استقلال خواهی و آزادی خواهی در سطوح مختلف مردم، دولت ها و جنبش های آزادی بخش راه یابد؛ چرا که اساساً الگوی نظام سیاسی جمهوری اسلامی با دو الگوی رایج لیبرالیستی و سوسیالیستی مقابله می کرد و مبانی سکولاریستی، اومانیستی و ماتریالیستی را به چالش می کشید.

3- احیای نقش جنبش آزادی بخش

یکی از اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی ایران حمایت از کشورهای مستضعف و جنبش های آزادی بخش با افزایش خودآگاهی مستضعفان و محرومان و احیای خودباوری، اعتماد به نفس و بیداری اسلامی است که در میان ملت های مسلمان توانست بر اهمیت جنبش های آزادی بخش – اعم از اسلام گرایی و استعمارستیز – تأکید ورزد.

با وقوع انقلاب اسلامی ایران، نهضت بیداری اسلامی جان تازه ای گرفت. به واقع درپی الگوبرداری مسلمانان از این انقلاب و با اعتماد به نفسی که روزگاری پیامدهای گوناگونی را برای جنبش های اسلامی به ارمغان آورد.

علاقه جنبش گران مسلمان به ایجاد حکومت اسلامی برمبنای الگوبرداری از انقلاب ایران، به شکل های مختلف بروز یافته است: برخی گروه های اسلامی در جهان تسنن و تشیع، از مخالفت با دولت های نامشروع هراسی ندارند که نمونه آن را می توان در موج بیداری اسلامی که در کشورهای عربی مانند مصر، لیبی، تونس، یمن، بحرین مشاهده کرد.

4- ایجاد شبکه  دفاعی قدرتمند در برابر حضور نیروهای بیگانه

با وقوع انقلاب اسلامی ایران جریان ها و گروه های متعددی هم راستا با جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه شکل گرفتند و همچنین بعد از تحولات چندسال اخیر دراین منطقه ایران  توانست نفوذ منطقه ای خود را به حدی افزایش دهد که نقش  بی بدیل ایران از اسیای مرکزی و قفقاز تا آفریقا و از آمریکای جنوبی تا شبه  قاره هند و جنوب شرقی اسیا را  مشاهده کرد. جمهوری اسلامی ایران امروز با ایجاد شبکه بازدارندگی در منطقه توانسته در بسیاری از معادلات منطقه ای نقش اساسی را ایفا کند و بدون حضور آن بسیاری از گره ها باز نخواهد شد. امروز نظام جمهوری اسلامی ایران توانسته با تولید بومی بسیاری از سامانه های موشکی و غیر موشکی حرف اول را در منطقه بزند. امروز ایران اسلامی توانسته در صورت هر گونه بروز تهدیدی در کمترین زمان ممکن پاسخ دندانشکنی به دشمنان دهد. امروز با شکل بخشیدن به ژئوپلتیک شیعه با محوریت ایران به طور قاطع می توان گفت که حل همه معادلات منطقه ای بدون ایران کاری بس عبث می باشدکه همه کشورهای جهان نیز به این امور واقفند.براین اساس جمهوری اسلامی ایران یکی از قدرت های بلامنازع منطقه با قدرت چانه زنی بسیار بالا می باشد

بنابراین با یک نگاه منصفانه می توان به این نتیجه دست یافت که انقلاب اسلامی ایران با وجود 36 سال تحریم ظالمانه و فشاره های بین المللی توانسته این موارد را به یک فرصت بدل کند همه پیشرفت هایی که ذکر شد را با تکیه نیروهای داخلی رقم بزند و این را می توان یک موهبت الهی دانست.

پایان

--------------------------------------------------------------------------------------------------

محسن رحمانی واسوکلایی - کارشناس ارشد مطالعات منطقه‌ای

--------------------------------------------------------------------------------------------------

دیدگاه شما در مورد : دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران - قسمت پایانی

دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران - قسمت پایانی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS