امروز یکشنبه 26 آذر 1396
ساعت 04:02:28
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


نرم افزار های کاربردی
چاپ

کد خبر : 1096

تاریخ انتشار : 12/08/1392 - 07:29

فعالیت های پشت پرده سیستم را از نزدیک رصد کنید

در پشت صحنه، سیستم شما یک زنبور بسیار فعال است که اقدامات فراوانی را دور از چشم شما انجام میدهد. از دانلود و نصب خود کار بروزرسانی های متفاوت تا رتق و فتق امور دیگر که در مجموع عملکرد کلی سیستم را تحت تاثیر خود قرار میدهند. حتی صرف نظر از امور سیستم، برنامه های بسیار دیگری نیز هستند که در پشت صحنه فعالیت های مربوط به خود را صورت میدهند.

به گزارش جويباران، يه نقل از تابناك، در پشت صحنه، سیستم شما یک زنبور بسیار فعال است که اقدامات فراوانی را دور از چشم شما انجام میدهد. از دانلود و نصب خود کار بروزرسانی های متفاوت تا رتق و فتق امور دیگر که در مجموع عملکرد کلی سیستم را تحت تاثیر خود قرار میدهند. حتی صرف نظر از امور سیستم، برنامه های بسیار دیگری نیز هستند که در پشت صحنه فعالیت های مربوط به خود را صورت میدهند.

زیر نظر داشتن تمامی تغییر و تحولاتی که در پشت صحنه سیستم رخ میدهند، بدون در اختیار داشتن ابزاری که همه آنها را رصد و ضبط کند، تقریبا امری غیر ممکن است. فعالیت هایی که برخی از آنها دور از چشم شما و بدون آنکه شما بخواهید، عملکرد سیستم را تحت الشعاع قرا میدهند.

نرم افزار Phrozen Windows File monitor ابزاری است که دقیقا به همین منظور ساخته و پرداخته شده است.

سازنده این ابزار آن را به گونه ای طراحی کرده است که بدون نیاز به نصب و تنظیمات خاصی به ماموریت محول شده بپردازد. شما به راحتی میتوانید فایل اجرایی نرم افزار را باز کنید و منتظر بمانید تا ببینید که چه اتفاقی در پشت صحنه سیستم در حال رخ دادن است.

واسط کاربری این نرم افزار بسیار ساده و کاربردی است، و تمرکز اصلی آن بر محیط نمایش فعالیت های ضبط شده است. در بالای پنل اصلی تنظیمات مختصری برای چگونگی نمایش اطلاعات ثبت شده وجود دارد و دکمه های شروع ثبت فعالیت و توقف آن. به غیر از این چیز دیگری در این واسط کاربری قابل بیان نیست:

برای شروع ثبت فعالیت های سیستم، دکمه Start را فشار دهید که در این صورت امکان توقف کامل یا موقت عملیات رصد را نیز خواهید داشت. به شکل پیش فرض نمایش اطلاعات به شکل نمای درختی است که فهم و درک اینکه اتفاقات و رویدادها در کدام نقطه به وقوع میپیوندند را راحت میکند. اما امکان نمایش اطلاعات به شکل فهرستی نیز وجود دارد:

به محض آنکه اجازه ثبت و ضبط فعالیت های سیستم را به این نرم افزار بدهید متوجه خواهید شد که در مدت زمان کوتاهی اطلاعات ارزشمند و فراوانی را در خصوص هرگونه فعایلت صورت گرفته بر روی سیستم در اختیار شما قرار خواهد داد. گشتن و جستجو در میان تمام این اطلاعات شاید برای بسیاری سرگیجه آور باشد، اما این قابلیت در نرم افزار وجود دارد که کاربر خود اقدام به مشخص کردن محدوده فعالیت هایی که باید ثبت شوند، کند.

در پنل تنظیمات این نرم افزار شما این امکان را خواهید داشت که درایوهایی که باید فعالیت آنها ثبت شود، و حتی نوع فعالیت هایی که نیازمند ثبت آنها هستید را مشخص کنید. به شکل پیش فرض نرم افزار همه درایوها و همه نوع فعایلت سیستم را رصد میکند. به خاطر داشته باشید که تغییر این تنظیمات باید در زمانی صورت بگیرد که نرم افزار مشغول رصد سیستم نیست:

مهمترین نقطه قوت این نرم افزار را باید در توانایی آن برای رصد فعایلت هایی دانست که بر روی سیستم عامل صورت میپذیرند. 19 نوع مختلف از فعالیت ها در این خصوص قابل رهگیری هستند و سازنده نرم افزار، به فعالیت های روتین نظیر ایجاد، انتقال، پاک کردن و کپی کردن فایلها و پوشه ها بسنده نکرده است.

در این میان فعالیت هایی نظیر: مرتبط شدن یک فایل با یک برنامه، نصب یا حذف درایوهای سخت افزاری از روی سیستم، بروز رسانی یک پوشه و یا فایل و حتی فعالیت های مربوط به اشتراک گذاری داده های بر روی شبکه نیز در این نرم افزار رصد و ثبت میشوند.

همچنین امکان رصد تغییر خواص فایلها و پوشه ها ( همچون مخفی کردن آنها که کار اصلی ویروسها است ) نیز در این نرم افزار وجود دارد.

همچنین در این نرم افزار کاربر این امکان را دارد که با ایجاد استثنا در انواع خاصی از فایلها و فعالیت ها و حتی مستثنی کردن یک مسیر مشخص در سیستم، رصد فعالیت های آن را متوقف کند و حجم اطلاعات ثبت شده را کاهش دهد که این کار در پنل تنظیمات و در قسمت Extension and Folders قابل انجام است:

همچنین این نرم افزار نه تنها در خصوص رصد فعایلت های جاری سیستم بسیار کاربردی است، بلکه زمانی که شما به دنبال یک فایل یا فعایلت مشکوک در سیستم خود میگردید نیز، بسیار کارآمد خواهد بود.

البته این نرم افزار که نسخه اولیه خود را تجربه میکند، هنوز جای پیشرفت و بهبود زیادی دارد و از برخی مشکلات نیز رنج میبرد. از جمله اینکه تغییر خواص فایل و ایجاد تغییر در یک فایل سند (Document) هر دو به عنوان فعالیتی از نوع Update ثبت میشوند. همچنین گاهی با برخی اطلاعات مواجه میشویم که نام فایل یا مسیر آن موجود نیست و در واقع مربوط به بروز رسانی مثلا یک تصویر هستند.

در مجموع اما، این نرم افزار با توجه به آنکه در نسخه 1 قرار دارد، بسیار کاربردی و مفید است و برای رصد فعالیت هایی که بر روی سیستم صورت میپذیرد، قدرت فوق العاده ای دارد. به خصوص اگر درگیر یک ویروس یا بدافزار هستید که به شدت شما را به زحمت انداخته و آنتی ویروس شما از هوشمندی کافی برای شناسایی آن برخوردار نیست، این نرم افزار کمک فراوانی خواهد کرد.

دانلود نرم افزار

دیدگاه شما در مورد : فعالیت های پشت پرده سیستم را از نزدیک رصد کنید

فعالیت های پشت پرده سیستم را از نزدیک رصد کنید

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS