امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 13:55:41
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 10891

تاریخ انتشار : 19/11/1393 - 10:45

ویژه نامه فجر 93 - 13

حاکمیت« الله»؛ مهمترین شاخصه انقلاب اسلامی

مهمترین ویژگی انقلاب اسلامی در بیان امام امّت، اسلام و حاکمیت «الله» بوده است، مسئله‌ای که نشان می‌دهد انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر آموزه‌های اعتقادی است و همین مسئله مهمرین تمایز این نهضت با دیگر قیام‌ها در دنیا است.

حاکمیت« الله»؛ مهمترین شاخصه انقلاب اسلامی

جویباران مهدی نجفی/ انقلاب اسلامی ایران به عنوان رویدادی بزرگ در جهان شناخته می شود، واقعه ای که در یک قرن اخیر، از ویژگی‌های ممتاز و برتر نسبت به دیگر انقلاب‌های بزرگ از جمله انقلاب فرانسه و انقلاب روسیه در دنیا محسوب می‌شود و اندیشمندان بزرگ غربی درآثار خود انقلاب اسلامی ایران را به عنوان سه انقلاب بزرگ در یک قرن اخیر در جهان مورد توجه قرار دادند.

نباید فراموش کرد که انقلاب اسلامی از برخی  ویژگی‌های بی نظیر در جهان برخوردار است به نحوی که فقدان این ویژگی در انقلاب‌های مدرن غربی به روشنی دیده می شود،

لذا از دیدگاه  حضرت امام(ره)«انقلاب اسلامی از همه انقلاب‌ها جداست هم در پیدایش و هم در کیفیت مبارزه و هم در انگیزه انقلاب و قیام»[1]،

از نظر امام راحل «این انقلاب ازبهترین انقلاب هایی است که تاکنون واقع شده است» [2]اینگونه است که حضرت امام(ره) آن را «پدیده ای کم نظیر یا بی نظیر»[3]و «انقلابی منحصر به فرد» [4]می داند.

آنچه که در ماهیت انقلاب های مدرن غربی قابل مشاهده است، صرفاً رفع نیازهای زندگی و مادی در آن جامعه به  عنوان هدف اصلی شکل گیری انقلاب بود، اما از دیدگاه امام(ره) و به قضاوت وجدان های بیدار انقلاب اسلامی ایران انقلابی تک بعدی و تک محوری و منحصر به تقاضاهای مادی نبوده بلکه انقلابی چند بعدی و ارزشی و معنوی بوده است.

از این رو امام راحل انقلاب اسلامی ایران را « انقلاب ارزش ها» و به عبارت دیگر «انفجار نور» می داند از آن لحاظ که برای خدا و ایمان و دست یابی به اهداف معنوی به وجود آمده است.[5]

بی شک انقلاب اسلامی ایران بر خلاف نگاه برخی رسانه‌های غربی و برخی مقلّدان آنها در داخل کشور، رویدادی برگرفته از دین و آموزه های اسلامی است لذا مانور رسانه‌های غربی و برخی جریانات سیاسی خاص در کشور مبنی بر منحصر نمودن انقلاب بر مسائل مادی و معیشتی غیر قابل قبول است.

مهمترین ویژگی انقلاب اسلامی در بیان امام امّت، اسلام و حاکمیت «الله» بوده است، مسئله‌ای که نشان می‌دهد انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر آموزه‌های اعتقادی است و همین مسئله مهمرین تمایز این نهضت با دیگر قیام‌ها در دنیا است.

هم چنین با مراجعه به تاریح انقلاب‌های دنیا می‌توان قتل و کشتار انسان‌ها برای به نتیجه رسیدن اینگونه انقلاب ها را مشاهده کرد. اما انقلاب اسلامی ایران انقلابی آرام؛ غیر مسلحانه و صرفاً با خروش مسالمت آمیز مردم به رهبری امام امت برای مقابله با طاغوت ایجاد شد،

از این رو از نظر حضرت امام خمینی(ره) « انقلاب اسلامی  نسبت به انقلاب های دیگر که در طول تاریخ واقع شده یک انقلاب آرام بوده و یک انقلابی بوده که ثمراتش زیاد و چشمگیر و ضایعاتش نسبت به ثمرات آن کم بوده است»[6]

آرام بودن انقلاب نیز به دلیل« آرامش خاطر ملت وعدم ترس و واهمه»[7] و «اسلامی و انسانی بودن انقلاب»[8] و بدون خشونت و خونریزی و کم بودن قتل و کشتار انسان‌ها بوده است[9].

ماهیت انقلاب اسلامی ایران برآمده از اسلام و آموزه‌های ظلم ستیزانه اهل بیت(ع) است، لذا از دیدگاه امام خمینی(ره) انقلاب اسلامی  به دلیل هویت مستقل و به دلیل عدم وابستگی به یکی از دو قطب های قدرت در غرب و شرق و هم چنین وابستگی اعتقادی همه جانبه و تمام عیار انقلاب اسلامی به « الله» توانست در مقابل تمامی قدرت ها مقاومت کند[10].

در این رابطه امام(ره) معتقد بودند: «انقلاب های دیگر به شرق و غرب وابسته بوده اما انقلاب اسلامی ایران انقلابی ملی بر اساس اسلام و نظیر انقلاب های انبیاء الهی بوده و جز به خدای متعال هیچ اتکاء و وابستگی ندارد»[11].

با این اوصاف، به جرأت می توان ادعا کرد حضور همه جانبه مردم در راهپیمایی روز 22 بهمن که لبیکی به ندای بنیان‌گذار فقید نظام اسلامی و خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری است، بار دیگر یأس و ناامیدی را بر چهره پلید قدرت های شیطانی به ویژه آمریکا نمایان خواهد ساخت.


[1]صحیفه نور،ج8،ص7.

[2]همان،ج10،ص49.

[3]همان،ج15،ص85.

[4]همان،ج15،ص118.

[5]همان،ج6،ص76

[6]همان،ج15،ص85.

[7]همان،ج8،ص126.

[8]همان،ج5،ص75.

[9]همان،ج10،ص49.

[10]همان، ج 15، ص9.

[11]همان،ج15،ص 118.

 

دیدگاه شما در مورد : حاکمیت« الله»؛ مهمترین شاخصه انقلاب اسلامی

حاکمیت« الله»؛ مهمترین شاخصه انقلاب اسلامی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS