امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 07:32:41
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 10754

تاریخ انتشار : 17/11/1393 - 18:10

ویژه نامه فجر 93 - 10

دستاوردهای انقلاب اسلامی - قسمت سوم

به مناسبت دهه مبارک فجر قصد داریم در سلسه مقاله‌هایی به دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران در عرصه داخلی و خارجی بپردازیم، پس با ما همراه باشید....

دستاوردهای انقلاب اسلامی - قسمت سوم

جویباران - به مناسبت دهه مبارک فجر قصد داریم در سلسه مقاله‌هایی به دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران در عرصه داخلی و خارجی بپردازیم. بر همین اساس ادامه قسمت اول، قسمت دوم این مقاله که در روز گذشته منتشر کردیم را می‌توانید در ادامه مطالعه کنید.

ادامه دستاوردها در حوزه اجتماعی:

*حوزه آموزش عالی: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با داشتن حدود 35 میلیون جمعیت، حدود 175 هزار دانشجو در داخل کشور و نزدیک به همین تعداد در خارج از کشور تحصیل می کردند که عمدتاً در دانشگاه های امریکا و انگلیس و کانادا و... بوده است. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود 4 میلیون و 200 هزار صندلی تحصیل در آموزش عالی وجوددارد که 4 میلیون صندلی آن دانشجو دارد و 200 هزار صندلی آن خالی است و از لحاظ تعداد موسسات آموزش عالی تعداد مؤسسات آموزش عالی 2200 است که تعداد 120 دولتی ، 60 پژوهشگاه دولتی و 300موسسه غیر انتفاعی در کشور وجود دارد. یکی از افتخارات غرور آفرین جمهوری اسلامی ایران، رشد روز افزون و حضور فعال کشور در عرصه‌های علمی است، پیشرفت در این زمینه بقدری با سرعت انجام شده است که تا سال 1391 بیش از 26196 اختراع[10] در کشور ثبت شده است، همچنین پژوهشگران ایرانی از نظر پژوهشی با ثبت 8513 مقاله علمی، در ردیف شانزدهم تولید علم و در زمره دانشمندان و پژوهشگران ممتاز جهان قرار گرفته اند.

دستیابی به فن آوری و دانش کامل چرخه سوخت هسته‌ای و قرار گرفتن در ردیف پنج کشور برتر جهان در این زمینه و همچنین ورود موفقیت آمیز و همزمان با سایر کشورهای پیشرفته به عرصه علوم جدید مانند: نانو تکنولوژی که رتبه هفتم جهانی را به خود اختصاص داده و سایر علوم جدید از جمله؛ لیزر، میکرو الکترونیک، ورود به علم ساخت روبات و کسب موفقیتهای جهانی در مسابقات روبوتیک، توسعه سخت‌افزاری و ساخت ابر رایانه، توسعه نرم افزاری و بهره برداری گسترده از علوم رایانه‌ای در کشور و کسب 362 مدال در المپیادهای مختلف علمی جهان، بخش دیگری از دستاوردهای انقلاب اسلامی است، که در کشور سابقه قبلی نداشته است.

*حوزه بهداشت و سلامت: افزایش تعداد پزشکان از 15 هزار نفر به بیش از 111000 نفر و رفع کامل نیاز کشور به جذب پزشک خارجی و همچنین تغییر و تبدیل کشور به قطب منطقه‌ای توریسم سلامت و پذیرش و درمان بیماران خارجی در انواع بیماری‌ها و همچنین دستیابی به دانش کشت سلولهای بنیادین، قرار گرفتن در ردیف کشورهای برتر پیوند کلیه و درمان بیماری‌های چشمی، کسب تجارب ارزشمند برای مقابله با انواع عوارض و بیماریهای ناشی از عوامل شیمیائی، بخشی از مهمترین دستاوردهای نوین بخش پزشکی کشور است.

کسب رتبه نخست تولید دارو در سطح خاور میانه، تولید 97% از داروهای مورد نیاز و و صادرات دارو از جمله داروهای بیوتکنولوژی، خود کفایی در ساخت انواع واکسن، ریشه‌کنی فلج اطفال و سایر بیماریهای فراگیر، پوشش واکسیناسیون از30% به 100%، افرایش تعداد بیمارستانها و مراکز درمانی، توسعه بهداشتی کشور و موفقیت در اولویت به پیشگیری بر درمان و در نهایت افزایش امید به زندگی از 57 سال به 74 سال و کاهش مرگ و میر کودکان زیر یک سال سال از بیش 12% در سال 57 به کمتر از 5/1% و کاهش مرگ و میر مادران از 54/2% به 24/0% در بعد از انقلاب، از دیگر دستاوردهای علمی در شاخه پزشکی محسوب می‌شود که می‌توان از آن به‌عنوان انقلاب پزشکی نام برد.

*حوزه خدمات عمومی شهری و روستایی: یكي از موارد قابل اشاره، بهتر شدن روند خدمت رساني به شهرها و روستاهاي كشور است. كه به اختصار، به عناوين برخي از اقدامات انجام شده، اشاره مي كنيم:

ایجاد و توسعه شبکه گاز شهری از مهمترین این مصادیق است که فراگیر شدن آن تنها در سایه الطاف الهی در نظام مقدس جمهوری محقق شد، به‌طوری‌که هم‌اکنون سهم 1 درصدی گاز در سبد انرژی کشور، به حدود 80% رسیده و از مجموعه دو شهر برخودار از شبکه گاز شهری با تعداد 50 هزار انشعاب در قبل از انقلاب اسلامی، در حال حاضر حدود 750 شهر با 5/13 میلیون انشعاب از نعمت گاز برخوردارند و برای اولین بار بیش از 10 هزار روستاها از این نعمت الهی بهره می‌برند. در صنعت برق نه تنها کشور به خودکفایی100% رسیده، بلکه با گسترش نیروگاهها و افزایش تعداد تولید از 17 میلیارد کیلو وات ساعت برق، به بیش از 200 میلیارد کیلو وات ساعت برق در سال، به یک صادرکننده نیز تبدیل شده است؛ در حال حاضر تعداد روستاهای دارای برق از 4367 روستا به بیش از 58000 روستا رسیده است. توسعه شبکه‌های توزیع آب آشامیدنی با افزایش انشعابات از7/3 میلیون رشته (مشترک) در اوایل انقلاب به 11908658 مشترک و تعداد شهرهای برخوردار از شبکه آب بهداشتی از45شهر به بیش از 1000 شهر و از چند صد روستا به حدود 33297 روستا رسیده است.

4. عرصه اقتصادی

پس از بروز انقلاب اسلامی، کارشکنی‌های بیگانگان سبب شد تا درآمدهای نفتی کشور به شدت کاهش یابد، به‌گونه‌ای که بعد از انقلاب اسلامی، تولید نفت کشور از 6 میلیون بشکه در روز به 4 میلیون و صادرات آن از 5/5 میلیون بشکه به 4/2 میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد اقتصاد ایران و وضعیت اقتصادی مردم با انقلاب اسلامی به‌طور کلی متحول گردید. هرچند هم اکنون به دلایلی کشور با مشکلات اقتصادی و از جمله به دلیل تحریم‌ها و فشارهای خارجی دست‌ و پنجه نرم می‌کند، لکن وضیعت اقتصادی ایران و میزان برخورداری مردم در حوزه‌های گوناگون با دوران قبل از انقلاب بسیار متفاوت است. با انقلاب اسلامی، بسیاری از شاخص‌های زندگی در ایران به دلیل دستاوردهای اقتصادی و خدمات‌رسانی جمهوری اسلامی بر اساس سیاست پیشرفت و عدالت تغییر کرد. شاخص‌های زیر می‌توانند تا حدودی نمایشگر این تحول باشد:

* قبل از انقلاب به دلیل نابودی کشاورزی سنتی ایران، بسیاری از نیازمندی‌های روزانه مردم از قبیل مرغ از فرانسه، گوشت از استرالیا، تخم‌مرغ از رژیم صهیونیستی، سیب از لبنان، مواد لبنی از دانمارک و ... وارد می‌شد. بر اساس آمار در رژیم گذشته کشور تنها قادر بود غذای 33 روز را در داخل تهیه کند. اکنون با توجه به 2 برابر شدن جمعیت، کشور می‌تواند غذای 300 روز را در داخل تهیه نماید و با روندهای موجود در آینده به 100 درصد خواهد رسید.

* رشد اقتصادی4/6 درسال 93منجر به افزایش قابل توجه ذخیره ارزی در کشور شد.

* ایجاد و توسعه بازارهای بورس و مناطق آزاد تجاری و افزایش صادرات غیر نفتی اعم از سنتی، کشاورزی، صنعتی و معدنی که براساس آمار در ۹ ماهه امسال میزان صادرات غیرنفتی کشور به ۳۵ میلیارد دلار رسیده مؤید رشد مناسب در این زمینه است.

بنابراین با مجموعه اقدامات زیربنایی انجام شده طی سالهای انقلاب درآمد سرانه کشور فقط طی ده سال مذکور ده برابر شد. که همه این موارد حاکی از شرایط خوب است اما تا شرایط مطلوب فاصله زیادی داریم که باید بر اساس سند چشم انداز 20ساله توسعه گام به گام پیش برویم.

ادامه دارد...

------------------------------------------------------------------------------------------------

محسن رحمانی واسوکلایی - کارشناس ارشد مطالعات منطقه‌ای

------------------------------------------------------------------------------------------------

دیدگاه شما در مورد : دستاوردهای انقلاب اسلامی - قسمت سوم

دستاوردهای انقلاب اسلامی - قسمت سوم

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS