امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 21:14:51
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 10570

تاریخ انتشار : 16/11/1393 - 09:20

ویژه نامه فجر 93 - 9

دستاوردهای انقلاب اسلامی - قسمت دوم

به مناسبت دهه مبارک فجر قصد داریم در سلسه مقاله‌هایی به دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران در عرصه داخلی و خارجی بپردازیم، پس با ما همراه باشید....

دستاوردهای انقلاب اسلامی - قسمت دوم

جویباران - به مناسبت دهه مبارک فجر قصد داریم در سلسه مقاله‌هایی به دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران در عرصه داخلی و خارجی بپردازیم. بر همین اساس ادامه قسمت اول این مقاله را که در روز گذشته منتشر کردیم را می‌توانید در ادامه مطالعه کنید.

عرصه فرهنگ

رژیم پهلوی در جهت محو فرهنگ اصیل این مردم که در طول چهارده قرن از سرچشمه فرهنگ دینی و الهی اسلام سیراب شده قدم بر می داشت. رژیم از یک سو به بهانه احیاء ارزش های فرهنگی ایران باستان و از سوی دیگر بنام مدرنیزه کردن مملکت، سعی در نابودی ارزش ها و سنت های دینی و اصیل ملی مردمی و ترویج فرهنگ غرب داشت.

حرکت اسلام زدایی از زمان رضا شاه تحت عنوان «کشف حجاب » و با شعار فریبنده آزادی زنان آغاز شد و با برگزاری جشن های تاجگذاری، فرهنگ و هنر شیراز، و 2500 ساله رژیم شاهنشاهی ایران، وفور انواع مواد مخدر در بین مردم بویژه جوانان و جلو گیری از برگزاری مجالس عزاداری و روضه خوانی، مقابله با روحانیت به شیوه های مختلف و بر چسب زدن «ارتجاع سیاه » به آن تغییر تاریخ هجری، تاریخ شاهنشاهی، ترویج ناسیونالیسم در مقابل اسلام، جلو گیری از کتب و نشریات سازنده، تبلیغ عدم کارایی اسلام در جوامع امروز و تز جدایی دین از سیاست و عناوینی از این قبیل و نیز اشاعه فرهنگ مصرف گرایی، تجمل گرایی، مد پرستی، ترویج مدل های غربی و باز گذاشتن دروازه های کشور به روی اجناس مصرفی و بنجل بیگانگان و مسائلی از این قبیل همه و همه برنامه هایی بودند که در جهت نابودی دین و نفی ارزشهای فرهنگی ملی و مردمی انجام می گرفت.

اما با رقم خوردن انقلاب اسلامی که نخست یک انقلاب فرهنگی بود، با تعمیم خودباوری فرهنگی و گسترش شعائر دینی، زمینه را برای تقویت پایه های ایمانی مردم و پرورش نسل های خودباور فراهم نمود و با عمومی کردن آموزش در سطح جامعه و افزایش سطح علمی دانش آموختگان، به رشد استعدادها و شکوفایی قدرت ابتکار مردم – به ویژه جوانان – کمک کرد. ازسوی دیگر بصیرت افزایی و ارتقاء معنویت در کشور یکی از بزرگترین و مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی به شمار می‌رود، بررسی تنوع و حجم انتشارات در موضوعات مختلف، توسعه و افزایش شبکه های تلویزیونی و رادیویی جمهوری اسلامی در داخل کشور و آن‌سوی مرزها (19شبکه سیمای ملی، 12شبکه سیمای برون مرزی، 2 شبکه اینترنتی، 20 شبکه صدای ملی، 11شبکه صدای برون مرزی و...) ،احداث و توسعه فرهنگ‌سراها و مراکز فرهنگی و هنری، برگزاری ده‌ها و بلکه صدها نمایشگاه داخلی و بین المللی کتاب، افزایش میزان مطالعه در بین مردم، افزایش کمی و کیفی آثار نمایشی بویژه در بخش فیلم و کسب موفقیت های جهانی در این زمینه و مهمتر از همه، ارتقاء بینش و آگاهی‌های عمومی و اجتماعی در سطح جامعه، از مهمترین گام‌های فرهنگی جمهوری اسلامی به شمار می روند.

ازسوی دیگر نوع نگاه به زن و جایگاه زن در انقلاب اسلامی تغییر اساسی کرده است. حضور سازنده‌ی زن در صحنه‌های تاریخ و در ابعاد گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، مبارزاتی و... امری انکار ناپذیر است و  امام خمینی(ره) زن را از زوایای پنهان تاریخ و حضور مبهم و کم‌رنگ آن در ناخودآگاه جامعه به صحنه‌ی خود آگاهی و فعال رساند. زن پس از انقلاب اسلامی از حالت شی وارگی و نگاه جنسی خارج شد و به جایگاه مورد نظر و مطلوب خود رسید بطوری که امروز در کشور مدیران کاردان و باکفایتی را مجموعه های مختلف، بانوان تشکیل داده اند.

عرصه اجتماعی

رژیم پهلوی در دوران خود ازاین اقبال برخوردار بود تا نفت خود را به بالاترین قیمت خود بفروشد و این امر باعث شد روند صنعتی شدن کشور رو به جلو حرکت کند اما این موهبت یک مصیبت را درکنار خود داشت آن سراریز شدن سیل جمعیت از روستاها به سمت شهر بود. طولی نکشید که جمعیت شهرنشین بر روستا نشین غلبه کرد به‌گونه‌ای که در سال 1357، جمعیت شهرنشین ایران به بیش از بیست میلیون رسید.

نبودن امکانات، خدمات بهداشتی و درمانی، راه مناسب، برق و ... زندگی را برای بسیاری از روستاییان؛ با مشکلات فراوان همراه کرده بود که مرگ و میر بالا یکی از نتایج طبیعی این وضعیت به‌ویژه در نوزادان و خردسالان بود. در سال 1353 بر اساس آمار رسمی تنها 39 درصد از بچه‌های روستایی که به سن مدرسه رسیده بودند، امکان استفاده از آموزش‌های دولتی را داشتند و این در حالی بود که برای بچه‌های شهری این آمار به 90 درصد می‌رسید اما از اوايل سال 1355 با تقليل درآمد نفت، اجراى كارهاى ساختمانى كاهش يافت و در نتيجه كارگران ساختمانى به خيل بيكاران پيوستند و به دنبال آن بى بندوبارى زياده از حد، رواج فساد و فحشا، عدم مراعات عفت عمومى وضعیت کشور را به مرز بحران کشاند.

اما پس از وقوع انقلاب اسلامی و سازمان دهی اجتماعی اقتصاد به طرز چشمگیری تغییر کرد و در برخی عرصه ها بهبودی نشان داد که یک مورد آن تأکید تازه بر بهبود شرایط روستاها بودجهاد سازندگی به صورت حرکت داوطلبانه برای کمک به برداشت محصول در سال 1358 آغاز شد و برنامه هایی از جمله جاده سازی ، لوله کشی آب ، تأمین برق ، درمانگاه ، مدرسه و کانال های آبیاری را به اجرا در آمد و زندگی روستایی عموماً بهبود یافته بود.

* حوزه آموزش: در زمانی که امام خمینی در تاریخ 7 دی 1358 دستور تشکیل مجموعه نهضت سوادآموزی را داد ازحدود 35 میلیون نفر از جمعیت کشور 14 میلیون نفر بی سواد بودند این موضوع درحالی بود که لزوم تغيير بنيادين در نظام آموزش وپرورش پس از پيروزي انقلاب اسلامي امري ضروري به نظر مي رسيد واز اين رو تلاش هايي در راستاي تحقق اين هدف در ابتداي سال 1358 شروع شد ولي به علل گوناگون که ازجمله آن وقوع جنگ تحميلي برعليه مردم ايران و همچنين تغييرات زيادي که در ساختار ، برنامه ها و وظايف نهادهاي فرهنگي کشوربه وجودآمد امکان اجراي اين تغييرات تا سال 1364 به طول انجاميد تا آنکه سرانجام براساس مصوبه پنجاه ونهم مورخ 13/12/64 شوراي عالي انقلاب فرهنگي بنا به پيشنهاد وزارت آموزش و پرورش در مورد ايجاد تغيير بنيادي نظام آموزش وپرورش موافقت شد که به منظور انجام بررسي های لازم و ارائه طرح پيشنهادي جهت تغيير بنيادي نظام آموزش و پرورش شورایی به نام شواري تغيير بنيادي نظام آموزش و پرورش تشکيل شد.

این تغییر نظام آموزشی با اجرای سیاست های آموزشی و تربیتی خود نرخ بی سوادی را از 14 میلیون اوایل انقلاب به 2 میلیون نفر که حدود 6/3درصد از کل جمعیت کشور است رساند.  بر اساس آمار ایندکس ماندی(mundi index) رشد سواد آموزی در ایران از زمان انقلاب تا سال‌های اخیر را به روشنی می‌توان دید:

رشد سواد در بین بزرگ سالان- 15 سال به بالا

رشد سواد در بین زنان جوان- 15 تا 24 سال

رشد سواد در بین مردان جوان- 15 تا 24 سال

رشد سواد در بین زنان بزرگ سال - 15 سال به بالا

رشد سواد در بین مردان بزرگ سال- 15 سال به بالا

ادامه دارد...

------------------------------------------------------------------------------------------------

محسن رحمانی واسوکلایی - کارشناس ارشد مطالعات منطقه‌ای

------------------------------------------------------------------------------------------------

دیدگاه شما در مورد : دستاوردهای انقلاب اسلامی - قسمت دوم

دستاوردهای انقلاب اسلامی - قسمت دوم

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS