امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 01:29:59
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 10563

تاریخ انتشار : 15/11/1393 - 12:21

ویژه نامه فجر 93 - 4/

دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران-قسمت اول

به مناسبت دهه مبارک فجر قصد داریم در سلسه مقاله‌هایی به دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران در عرصه داخلی و خارجی بپردازیم، پس با ما همراه باشید....

دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران-قسمت اول

جویباران - هر انقلابی برای دست یافتن به مجموعه از اهداف، آرمان ها، ارزش ها و... رقم می خورد، انقلاب اسلامی ایران دربهمن 1357 نیز برای دست یابی و محقق شدن این عوامل شکل گرفت، انقلابی که برخلاف سایر انقلاب ها با روشنگری های مردی  از جنس نور و معنویت  آغاز شد و با ایدئولوژی اسلامی حقانیتش ثابت شد و با حضور مردمی گسترش یافت و به پیروزی رسید. انقلاب اسلامی که مهم ترین رویداد تاریخ معاصر ایران و یکی از تاثیر گذار ترین پدیده های عصر حاضر جهان است ،دستاوردهای بسیار گسترده ای برای میهن ما و کل جهان اسلام داشته است . انقلابي كه معادلات جهاني را تحت تأثير خود قرار داد و وقايع و تحولات آن بسياري از تحليل‌گران را شگفت‌زده نمود. درمورد انقلاب اسلامی تحلیل های فراوانی شده بطوری که اندیشمندان غرب و شرق را به واکنش درآورد که چند مورد آن را  بصورت خلاصه ذکر می کنیم:

*نوام چامسكي متفكر معاصر آمريكايي از انقلاب اسلامی ایران اين گونه ياد مي‌كند كه انقلاب اسلامي ايران اولين عبور از خط قرمز آمريكا بود و ايران در سال 1979 از خط قرمزها گذشت، سرپيچي كرد و مستقل شد. (روزنامه رسالت)

*ساموئل هانتينگتون مي‌گويد: پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1979 در ايران مي‌تواند به عنوان نقطه آغاز جنگ پنهان تمدن‌هاي غرب و اسلام در نظر گرفته شود.(همان)

*رابرت كالستون دانشمند كانادايي دراین باره می نویسد: از نظر من كه يك غربي و فرد غير مسلمان هستم اين معجزه است كه يك انقلاب مكتبي و الهي بتواند در جهان امروز اين طور تحقق پيدا كرده و در جهت استقرار عدالت به پيش برود، اين انقلاب بدون شك از جانب خداوند حمايت مي‌شود.(حاجتی،1391 :33)

*ميشل فوكو انقلاب اسلامي ايران را يك انقلاب فرامُدرن خوانده و هم‌چنين معنويت گرايي سياسي را قلب تحليل خود از انقلاب اسلامي قرار داده است و مي‌گويد: حكومت اسلامي از يك طرف، حركتي براي ارائه نقش دائمي و تعريف شده به ساختارهاي سنّتي جامعه اسلامي و از جانب ديگر، راهي براي وارد كردن ابعاد معنوي در زندگي سياسي بود.( انقلاب اسلامي و چرايي و چگونگي رخداد آن،1380: 14)

* مايكل فيشر هم انقلاب اسلامی ایران را یک انقلاب معنوي می داند و مي‌نويسد: براي ايشان (امام خميني) انقلاب صرفاً يك انقلاب سياسي و يا اقتصادي نبود، بلكه يك انقلاب معنوي هم بود كه مي‌بايست ارزش‌ها و معيارهاي حاكم بر دولت و رفتارهاي اجتماعي را تغيير دهد. (محمدی،1391: 160)

* تدا اسكاچپول مي‌نويسد: سقوط رژيم شاه و آغاز نهضت انقلابي ايران از 1977 تا 1979، يك شگفتي ناگهاني براي ناظرين خارجي بود. از دوستان شاه گرفته تا رونامه‌نگاران و دانشمندان علوم سياسي و اجتماعي و... همه ما حوادث انقلاب با حيرت و ناباوري نظاره مي‌كرديم، بالاتر از همه انقلاب ايران پديده‌اي كاملاً خلاف قاعده و طبيعت بود. ( انقلاب اسلامي و چرايي و چگونگي رخداد آن،1380: 148-149)

*مرحوم حميد عنايت از اساتید برجسته ایرانی نیز در مورد انقلاب اسلامی چنین می نگارد: اسلام شيعي منبع اصلي و زمينه‌ساز انقلاب اسلامي‌ بوده است و لذا تشيع را مي‌توان همان عنصري دانست كه انقلاب ايران را از ساير انقلاب‌هاي عصر ما متمايز مي‌كند و به همين علت بايد ويژگي‌هاي آن را در همين امر جستجو كرد.

*حامد الگار مي‌گويد مي‌بينم كه تمام حوادثي كه در پيشبرد انقلاب مؤثر بوده است جنبه اسلامي و ديني داشته و اطاعت اكثريت قاطع مردم از دستورهاي حضرت امام راحل بي‌نهايت مهم بوده است... و يكي از علل اين‌كه انقلابي شبيه انقلاب ايران را تا به حال در هيچ كدام از كشورهاي اسلام شاهد نبوده‌ايم وجود همين رهبري و نقش رهبري علماء و روحانيون بوده است، يعني در مكتب تشيع مسأله تقليد و اطاعت از مرجع جامع‌الشرايط البته در مسائل ديني بسيار مهم است( الگار:48)

* دكتر منصور معدل استاد دانشگاه انگلستان معتقد است كه: ويژگي اصلي انقلاب ايدئولوژي است. تصور انقلاب ايران بدون توجه به نقش اسلام شيعي در ايجاد و تداوم جنبش انقلابي 57 و تأثير آن در شكل‌گيري پيامدهاي انقلابي بسيار مشكل است. (معدل،1382: 75)

همانطور که در ابتدای بحث گفته شد تحلیل ها وبررسی های فراوانی در مورد انقلاب اسلامی از سوی متفکران شرقی و غربی انجام شد. اما منظور این مقاله تعریف انقلاب اسلامی ایران نیست بلکه جواب دادن به این سوال که دستاورد انقلاب اسلامی ایران در این 36 سال چه بود؟ آیا در عرصه های متعدد علمی، سیاسی، اقتصادی و... صعود کردیم یا سقوط؟ این یادداشت براین است تا به سوالات پاسخ دهد و در جهت تبیین آن برآید. بطور کلی دستاوردهای انقلاب اسلامی را می توان در دو سطح داخلی و بین المللی ارزیابی کرد که به بررسی هر یک می پردازیم.

الف) دستاوردهای انقلاب اسلامی در سطح داخلی:

  1. عرصه سیاست

             1-1- مشارکت مردم درامور حکومتی:

 حاکمیت طولانی مدت نظام شاهنشاهی بر ایران معیار هایی را بر این کشور حاکم ساخته بود که سعادت، عزت و سربلندی ملت در آن جایی نداشت. نظام پادشاهی که  همواره با زر و زور و تزویر و فساد، حق کشی و بی عدالتی بر کشور حکومت می کرد. اولین دستاورد سیاسی مبتنی بر اراده مردم، پس از سقوط و حذف رژیم ستم شاهی و نقطه آغازین مشارکت مردم در اداره امور حکومتی و در واقع اولین گام از مراحل ایجاد نظام مردم سالاری دینی محسوب می‌شود و این دستاورد با احیای روحیه خودباوری در میان تودههای مردمی و توجه جدی به حقوق سیاسی و اجتماعی زنان و احیاء شأن و منزلت معنوی جامعه، استحکام بیشتری یافت. بالندگی سیاسی مردم و مشارکت در حوزه های گوناگون سیاسی و برگزاری بیش از 35 انتخابات در6 موضوع مختلف از جمله؛ انتخابات تعیین نوع نظام حکومتی، انتخابات قانون اساسی، انتخابات مجلس خبرگان، انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، بیانگر اوج مشارکت مردم در اداره امور حکومتی و دستاورد استثنایی دیگری است که کمتر کشوری از آن برخوردار است.

2-1- تغییر اصول سیاست خارجی از هژمونی پیرو به سیاست خارجی مستقل نه شرقی نه غربی :

ایران همواره در دوران معاصر زیر نفوذ قدرت های استعماری و بیگانه بوده است. پس از جنگ جهانی دوم و صف بندی بلوک غرب و شرق، آمریکا به صورت قدرت خارجی بی رقیب در عرصه سیاست و اقتصاد ایران در آمد، به گونه ای که سفیر آمریکا در ایران به مشاور شاه و دربار بدل گردید. امام (ره) درباره دولت شاهنشاهی فرمود:یک مملکتی که استقلال ندارد و وابسته به غیر است و همه اش به عمل ایشان ]شاه[ وابسته به غیر شده، به این نمی شود گفت یک مملکت متمدن.(صحیفه نور)

پس از پیروزی انقلاب آرمان استقلال طلبی مردم در کلام امام (ره) و متن قانون اساسی نمودار شد.

 سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هرگونه سلطه جویی و سلطه پذیری، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرت های سلطه گر و روابط صلح آمیز با دول غیر محارب استوار است. (قانون اساسی، اصل 152)

3-1- در بعد نظامی:

ساخت انواع سلاح ها و تجهیزات نظامی از جمله: ساخت انواع هواپیما و جت های جنگنده مافوق صوت رادارگریز (مانند؛ صاعقه و آذرخش)، آموزشی (مانند؛ پرستو، درنا، سیمرغ، شفق، تندر)، خودکفایی در تولید و ساخت انواع هواپیماهای بدون سرنشین مدرن، ساخت انواع بالگرد(مانند، بالگردهای شاهد، شباویز 2075 و2061 و بالگرد ضد تانک 2091) و تعمیر انواع هواپیما و بالگرد با کسب رتبه پنجم جهانی بخشی از دستاوردهای صنعت هوایی است.

پیشرفت ایران در زمینه ساخت و تولید انواع موشک های بالستیک، دور برد زمین به زمین، زمین به هوا و انواع موشک های دریایی (مانند: موشک ماهواره بر سفیر، شهاب، سجیل، موشک کروز) بقدری شگفت انگیز بوده، ایران را در ردیف معدود کشورهای دارنده تکنولوژی ساخت موشک های فوق دقیق سطح به سطح قرار داده است، همچنین ساخت انواع رادار با بُرد بیش از یک هزار کیلومتر و پرتاب چندین ماهواره با سرنشین و بدون سرنشین به فضا از جمله مواردی هستند که کسب رتبه هفتم جهان در سامانه کامل پرتاب ماهواره و رتبه دوازدهم جهان در طراحی و ساخت ماهواره را برای یازدهمین عضو باشگاه فضایی جهان یعنی ایران به ارمغان آورده است.

ساخت زیر دریایی، ساخت و تعمیر انواع ناو و ناوچه ساخت هاور گرافت(قایق های دوزیست) ساخت انواع قایق های تندرو و قایق پرنده، ساخت و تعمیر انواع زره پوش و تانک و خودکفایی در ساخت انواع تجهیزات و سلاح های سبک، نیمه سنگین و سنگین مانند: انواع خمپاره انداز و توپ های مدرن، انواع سامانه‌ها و سلاح های پدافند ضد هوایی و مهمات سبک و سنگین و توسعه صنایع مخابراتی و ساخت انواع بی سیم و تقویت و توسعه صنایع اپتیک و ساخت انواع دوربین های معمولی و دید در شب و صدور برخی از این محصولات به 32 کشور جهان از دیگر دستاوردهای صنایع نظامی محسوب می شوند.

این درحالی است که قبل از انقلاب ما بزرگترین وارد کننده تجهیزات نظامی از ایالات متحده و دول اروپایی بوده ایم اما اکنون به برکت انقلاب اسلامی و تکیه و اعتماد به جوانان عزیز کشورمان یکی از مدعیان قاطع  تولید تجهیزات نظامی در جهان هستیم.

ادامه دارد....

-----------------------------------------------------------------------------------

محسن رحمانی واسوکلایی - کارشناس ارشد مطالعات منطقه‌ای

-----------------------------------------------------------------------------------

 

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر شنبه 28 شهریور 1394 - 00:21
    علی مرادی

    سلام مقاله بدون رفرنس وارجاع ومراجع و ماخذ؟؟؟؟؟

    1 2
دیدگاه شما در مورد : دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران-قسمت اول

دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران-قسمت اول

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS