امروز دوشنبه 07 اسفند 1396
ساعت 00:52:13
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 10312

تاریخ انتشار : 08/11/1393 - 10:35

گفت‌وگو با یک روحانی مبارز جویباری/

از شاگردی در محضر امام خمینی(ره) تا مبارزه با شاه در خیابان‌های جویبار

افراد زیادی برای پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کردند و سالها خون دل خوردند تا این انقلاب به ثمر بنشیند، حجت الاسلام اباذر فقیه جویباری نیز یکی از همان مبارزین انقلابی دوران طاغوت بود که در ادامه این گفتگو بیشتر با وی آشنا خواهید شد.

از شاگردی در محضر امام خمینی(ره) تا مبارزه با شاه در خیابان‌های جویبار

به گزارش خبرنگار جویباران - حجت الاسلام ابـاذر فقیه جویبـاری، عـالمی عـارف و وارسته و از شـاگردان ممتـاز امام خمینی(ره) و یکی از مبارزان به نام دوران انقلاب در شهرستان جویبار و استان مازندران هستند که سابقه مبارزات انقلابی و فعالیت‌های دینی و مذهبی فراوانی را در کارنامه درخشان ولایت پذیری خود ثبت کردند وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز پا به پای ولایت و در منابر مساجد همچنان روحیه انقلابی خود را حفظ کرده و به فعالیت تبلیغ دین می‌پرداخته است.

بعد از صدای شیپور جنگ ایشان به همراه سایر رزمندگان و بسیجیان آن زمان به جبهه‌های حق علیه باطل رفتند و به مبارزه با نیروهای بعثی پرداختند.

حال بعد از 36 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گرد پیری از راه رسیده و توان جوانی را از وی ربوده است اما باز هم این روحانی مبارز می‌گوید اگر توانی داشته باشم تا پایان زندگی خود و به هر نحوی که بتوانم در تبلیغ مسائل دینی کوتاهی نخواهم کرد.

برهمین اساس و به مناسب فرارسیدن دهه مبارک فجر به سراغ این پیر مبارز رفتیم. سن زیاد و توان کم بدنی زیاد فرصت خاطره گویی و یادآوری گذشته را به وی نمی‌دهد اما این روحانی ولایت مدار با گشاده رویی به سوالات ما پاسخ داده است.

در ادامه می‌توانید این مصاحبه خواندنی را مشاهده کنید:

جویباران: حاج آقا لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید:

با سلام و خدا قوت خدمت شما جوانان عزیز، بنده اباذر فقیه جویباری، فرزند مرحوم حاج عبدالصمد فقیه هستم. در سال 1313 هجری شمسی به دنیا آمدم و فعلا در خدمت شما هستم.

جویباران: در مورد تحصیلات حوزوی خودتان توضیح دهید و اینکه در چه سالی وارد حوزه علمیه شدید؟

بنده در سال 1321 وارد دبستان ابتدایی شدم و پس از اتمام کلاس چهارم ابتدایی به دلیل علاقه خاصی که مرحوم پدر بزرگم به علماء و روحانیون داشتند مرا خدمت مرحـوم آقا شیـخ ابـوالقـاسم منتـظـری فرستادند.

مقداری از مقدمات را نزد ایشان آموختـم و سپس به حوزه علمیه شهرستان سـاری رفتم و در خدمـت مرحوم شیـخ مصطفـی صـدوقـی تحصیل علوم را ادامه دادم و بعد از مدتی در حوزه علمیه بابل (صدر سابق و خاتم النبیاء فعلی) در محضر اساتید آن حوزه تحصیل کردم.

جویباران: دروس حوزوی را به طور کامل در مازندران گذراندید؟

خیر، به شهر مقدس قم رفتم و در حوزه مقدس آن سرزمین پر خیر و برکت علاوه بر تحصیل به آموزش علوم حوزوی از فقه، اصول و فلسفه و علم کلام پرداختم.

جویباران: اگر امکان دارد نام اساتید بزرگ خود را نیز مطرح کنید:

بیشتر درس خارج فقه و اصول را خدمت حضرت امام خمینی (ره) گذراندم و همچنین از محضر مرجع بزرگوار آیت الله العظمی نجفی اجازه روائی داشتم.

جویباران: حاج آقا چطور وارد فضای سیاسی آن زمان و مبارزه با رژیم پهلوی شدید؟

پس از دستگیری امام خمینی(ره) و تبعید ایشان، در جلسه‌ای با شرکت جمعی از بزرگان و اساتید در مسجد فاطمیه قم طبق ضرورت زمان هرکدام به منطقه خود رفته و مهمترین کار لازم را با توجه به مقتضای زمان که آگاهی و بیداری مردم بود انجام می‌دادیم.

جویباران: به عنوان یک روحانی مبارز در مورد فعالیت‌های مبارزاتی قبل و بعد از انقلاب خود برایمان توضیح دهید:

وظیفه اصلی ما در قبل از انقلاب روشنگری و آگاهی دادن به مردم بود و خوشبختانه به اندازه توان خود توانسیم این کار را در منطقه خود انجام دهیم.

اما بعد از انقلاب مدتی را در دادگاه‌هایی که برای رسیدگی به املاک مورد اختلاف تشکیل می‌شد حضور داشتم. همچنین در دادگاه انقلاب بطور موقت برای رسیدگی به بعضی از مسائل انجام وظیفه می‌کردم.

در همان سالهای اول انقلاب بود که جنگ تحمیلی علیه ایران شروع شد و بنده نیز همانند سایر رزمندگان به همراه ارتش، در خط مقدم جبهه‌ها حاضر شدم و در کنار رزمندگانی که با خون خود در مقابل دشمن استقامت می‌کردند به وظیفه دینی و شرعی خود عمل کردم.

بعد از آن مدتی را در خدمات درمانی نیروهای مسلح و امور اسلحه و مهمات که در ارتباط با وزارت دفاع بود به انجام وظیفه پرداختم. درکنار همه این مشکلات و دغدغه‌ها در امور فرهنگی و تبلیغاتی فعالیت زیادی داشتم که خوشبختانه این فعالیت‌ها با کمک جوان‌های پاک انقلابی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا به امروز ادامه دارد.

جویباران: با توجه به فرصت اندک یکی از خاطرات بیاد ماندنی خود را از دوران مبارزات انقلابی خود در شهرستان جویبار برای ما تعریف کنید:

اولین تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی در جویبار قبل از انقلاب و در سال 1356 آغاز شد. قبل از شروع حرکت جنبش ضد پهلوی و ضد رژیم در شهرستان یکی از بزرگان شهر طی تماسی به بنده گفتند که از این حرکت دست بردارید و اگر آبروی خود را می خواهید این کار را نکنید و من در جـواب گفتم در این شرایط به جـای همراهی کردن چرا تهدید می کنید؟ اگر شما نیایید من به دنبالتان میایم و بعد آبروی شما می‌رود. که بعد از مدتی مشاهده کردم که این افراد در راهپیمایی حضور پیدا کردند.

قبل از این که اولین تظاهرات را علیه رژیم پهلوی در جویبار شروع کنیم سربازی با سلاح جلوی مردم را گرفت و گفت اگر کسی حرکت کند و جلو بیاید ما لباس را از تنش در می‌آوریم و او را به آتش می‌کشیم.

دیدم که مردم ترسیدند و به عقب رفتند، برای اینکه جلوی این ترس مردم را بگیرم خودم شروع به حرکت کردم و جلو آمدم و به آن نظامی گفتم منتظر چه هستی؟ چرا لباس از تنم در نمی‌آوری و مرا به آتش نمی‌گیری؟ چیزی نگفت و مردم هم پشت من حرکت کردند و پیش رفتند.

در طول مدت اعتراضات خیلی‌ها با ما مخالفت می‌کردند، جلویمـان می ایستـادند اما ما دست بردار نبودیم و به اعتراضات ادامه می دادیم، همچنین در کنار تظاهرات، اعلامیه‌های حضرت امام(ره) را بین مردم پخش می کردیم و برای مردم سخنرانی می‌کردیم تا اینکه انقلاب شد و خوشبختانه مبارزات ما و امثال ما به ثمر نشست و حکومت اسلامی جایگزین رژیم ستمکار پهلوی شد.

جویباران: حاج‌آقا شنیده شده شما مراسماتی را در منزل خود برگزار می کنید، در این مورد نیز توضیح دهید:

بله، بنده هر ساله در روز‌های پایانی ماه صفر و در پنج روز متوالی در منزل مراسم عزاداری برگزار می کنم تا ذکر مصیبت اهل بیت بیان شود و ثوابی به ارواح پدر و مادر و گذشتگانمان به هدیه برسد.

این رسم بیش از 30 سال است که ادامه دارد و افتخار داریم که نوکری خاندان اهل بیت(ع) را انجام می‌دهیم. مراسم دیگری هم بعد از ظهرهای هر جمعه در منزل بنده برگزار می شود.

علمای عظام بر این عقیده هستند که حداقل هفته‌ای یک بار هم شده مجلسی برای اهل بیت گرفته شود و در این مجلس به بحث در مورد سیره امیرالمومنین(ع)، امام حسین(ع)، حضرت زهرا(س) و اهل بیت عصمت و طهارت بپردازیم.

اکثر مهمانان مراسم نیز از شهر‌های اطراف هستند ولی متأسفانه تعداد همشهریان مهمان کمتر است که بابت همین مسئله من از مسئولین بابت عدم معرفی این مراسم به جوانان و مردم بومی گله دارم.

این مراسم در خصوص وهابیت، بهائیت و مسئله مخالفت با ولایت فقیه است که خوشبختانه بسیار تأثیرگذار بوده است و تا امروز مورد استقبال مهمانان قرار گرفته. در این مراسم که بیشتر سوال محور است، سوالات متعددی از بنده در این جلسات مطرح شده و من نیز جواب‌های این سوالات را میدهم. همین اندازه که بنده می‌توانم به وظیفه‌ام در مورد تبلیغ دین و مبارزه به جریانات انحرافی عمل کنم خدا را شکر می‌گویم.

جویباران: هنوز هم فعالیت‌های تبلیغی در مسجد فقیه محله دارید؟

با توجه به وضعیت جسمی خود قادر به انجام این وظیفه نیستم اما تا پایان زندگی خود اگر به هر نحوی بتوانم در تبلیغ  مسائل دینی  فعالیتی داشته باشم دریغ نخواهم کرد.

مسجد فقیه محله به جهت اینکه در مرکز شهر قرار داشته است، در سـال‌های جنگ پایگاه انقلاب در جویبار بود و بسیـاری از فعالیت‌های انقلابی در این مسجد انجام می‌شد.

جویباران: آیا خاطره‌ای از دوران انقلاب در مورد این مسجد دارید؟

بله، در یکی از جلسات و در همـان روزهای انقلاب شخصی رو به من کرد و به زبان اعتراض گفت؛ چـرا همه جلسات باید در مسجد باشد؟ چـرا همه کارها را از مسجد شروع می‌کنید؟ و من نیز در جواب محراب را اشاره کردم و گفتم این روبرو چی می بینی؟ گفت؛ محـراب.

پرسیدم محراب یعنی چه؟ گفـت نـمی دانـم، جـواب دادم بله اگر می دانستـی این سـوال را نمی پرسیدی.

محراب به معنی محل حرب یا همان محل مبارزه و محل جنگ است و مبارزات علیه باطل از اینجا آغاز می‌شود. اینجا مرکز فرماندهی جنگ است.

مگر غیـر از این بود که پیامبر اکرم(ص) جلسات را در مسجد می‌گذاشتند و تصمیم می‌گرفتند و سپس بیرون مسجد به مبارزات می پرداختند؟آن شخص ساکت شد و دیگر چیزی نگفت.

بعد از انقلاب این مساجد در جایگاه واقعی خود قرار گرفتند. چه در سال‌هایی که سپری کردیم چه در حال حاضر در هر شرایطی نماز جماعت با شکوه و باحضور مردم در این مسجد برگزار می شود.

گهگاهی به مسجد سر می‌زنم، نمازگزاران را می بینم، از شلوغ بودن مسجد بسیار خوشحال می شوم. ولی باید مراقب بود تا عده ای از خدا غافل از این فرصت‌ها به نفع خود استفاده نکنند.

جویباران: حاج آقا از اینکه به ما فرصت گفت‌وگو را دادید متشکریم، اگر صحبت پایانی باقی مانده است در خدمتیم:

بنده هم از شما تشکر می‌کنم و در پایان سلامتی و توفیق برای همه شما عزیزان و جوانانی که در راه حق و حقیقت قدم بر می‌دارید را از خداوند بزرگ مسئلت دارم و امیدوارم همواره مورد عنایت خاص بقیت الله الاعظم قرار بگیرید.

انتهای پیام/

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر چهار شنبه 20 خرداد 1394 - 12:48
    مصطفی

    سلام بر روح بلند شهدای شهرستان جویبار و به خصوص شهدای هجرت شهید شعبان فکوری شهید رمضان عباسزاده شهید حسین کاظمی و شهید رجبعلی کاکو سلام برروح بلند مردان بی ادعا همچون غریب رضا اکبرنژاد و سلام برمردان ثابت قدم همچون شیخ ابوذر فقیه ، یارانی که هرگز شعار حسین حسین را فراموش نکردند و به هرقیمتی زندگی نکردند!

    1 2
دیدگاه شما در مورد : از شاگردی در محضر امام خمینی(ره) تا مبارزه با شاه در خیابان‌های جویبار

از شاگردی در محضر امام خمینی(ره) تا مبارزه با شاه در خیابان‌های جویبار

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS