امروز سه شنبه 01 اسفند 1396
ساعت 03:38:26
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


مقاله
چاپ

کد خبر : 10310

تاریخ انتشار : 08/11/1393 - 08:00

در پی نشست روز گذشته جمهوری خواهان/

گزینه‌های روی میزی که جرأت اجرا شدن ندارند

آمریکا هیچ گاه نمی تواند به گزینه های روی میز خود حتی فکر کند چه رسد که بخواهد آن را اجرا کند!

گزینه‌های روی میزی که جرأت اجرا شدن ندارند

جویباران - گردهمایی شب گذشته از سوی جمهوری خواهان برای معرفی زودهنگام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 برگزار شد که دراین گردهمایی افرادی چون "تدکروز"، "مارکو روبیو" و "رندپال" حضور داشته و به اظهار نظر درمورد مذاکرات هسته ای 1+5 با ایران پرداختند.

دراین شب دو فرد اول یعنی "کروز" و "ربیو" تأکید فراوانی بر بی‌فایده بودن مذاکرات هسته ای با ایران داشتند و گزینه نظانی علیه ایران را مناسب و لازم می‌دانستند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران دربهمن 1357رویکرد سیاست خاجی آمریکا نسبت به ایران تغییر 180 درجه‌ای پیدا کرد و با توجه به آرمان‌های انقلاب اسلامی و تأثیر گذاری آن بر تصمیم‌گیری ها، اصول و اهداف سیاست خارجی که  مبتنی بر مبارزه با استکبار، نفی سلطه جویی و سلطه پذیری، حمایت از مستضعفین جهان و ایجاد جامعه جهانی اسلامی بود، دولت آمریکا با عنایت به این موضوعات سیاست هم پیوندی و دوستانه خود قبل از انقلاب را به دشمنی آشکار و فشار به نظام اسلامی بعد از انقلاب تبدیل کرد.

این دشمنی از همان آغازین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی شروع شد؛ از جاسوسی هایی که از طریق سفارتخانه خود انجام می‌داد یا از طریق حمایت مالی و سیاسی از گروهک های تروریستی برای ترور شخصیت‌های برجسته کشوری وحمایت همه جانبه عراق علیه ایران و همچنین ایجاد فشارهای بین‌المللی از طریق سازمان ملل متحد و تصویب قطعنامه‌های متعدد در جهت تحریم های اقتصادی، سیاسی  و منزوری کردن ایران درعرصه بین المللی نمونه‌ای کوچک از این دشمنی ها بوده است.

بعد از این مدت طولانی هنوز هم دست ازاین دشمنی ها برنداشته و از هر راهی و با هر ابزاری خواستار عدم پیشرفت، انزوای سیاسی، اقتصادی و.... کشور بزرگ ایران اسلامی شده است.

دولت آمریکا همواره ایران را تهدید به حمله نظامی کرده تا ازاین طریق بتواند از آن امتیاز بگیرد یا آن را متوقف کند و خوشبختانه هیچ گاه نیز نتوانسته به امیال خود درایران دست یابد اما درچند سال اخیر و با توجه به موضوع هسته‌ای ایران، گزینه های روی میز ازسوی دولت آمریکا چه از طریق رئیس جمهور آن و چه مقامات پایین دستی او به رخ ایران کشیده شده است.

این امر نیز برکسی پوشیده نیست که آمریکا یکی از قدرت‌های نظامی جهان است و بیشترین میزان بودجه خود را صرف بخش نظامی می کند بطوری که می توان گفت بودجه نظامی آمریکا بیش از 650 میلیارد دلار است که علاوه براین، هزینه هایی درمتن بودجه پنتاگون برای سیاست‌های عملیات پنهانی آمریکا برای ایجاد آشوب در کشورهای مناطق مختلف به خصوص خاورمیانه در نظر گرفته می شود.

به هرحال آمریکا سعی کرده است با استراتژی مهار درمنطقه خاورمیانه بتواند ایران را محدود کند. بحث اینکه استراتژی مهاری که آمریکا پیاده کرده است  بیشتر توانسته او را منتفع کند یا متضرر؟ مجالی دیگر می‌خواهد که در این یادداشت فرصت آن نیست. اما این موضوع بسیار آشکار است که آمریکا هیچ‌گاه نمی تواند از گزینه نظامی علیه این کشور استفاده کند و ادعاهای آمریکا گزافه‌ای بیش نیست.

دراین یادداشت دلایلی ذکر می کنیم بر صحت این موضوع که برای مخاطبان بیشتر آشکار شود.

1-  اولین دلیل هزینه بالای اقتصادی است که این ادعا دارد چرا که اجرای این ادعا مثل بیان آن آسان نیست بلکه بودجه فراوانی می‌خواهد که عملی شود و با توجه به کسری بودجه‌ای که در دولت آمریکا وجود دارد و خبر ورشکستگی هایی که از سوی کشور امریکا به گوش می رسد دولت اوباما هیچ وقت به سوی چنین سیاستی سوق نمی دهد زیرا بعد از آن با موج عظیمی از مخالفان چه در عرصه سیاسی و چه در جامعه روبرو خواهد شد. همچنین دفتر بودجه کنگره آمریکا نیز پیش بینی کرده است که کسری بودجه این کشور در سال 2014 به 514 میلیارد دلار رسید. این رقم امسال 100 میلیارد دلار بیشتر از برآوردهای اولیه خواهد بود.

2-  دومین دلیل نیز افکار عمومی دنیا و کشور آمریکا است. بطوری که مهمترین مانع آمریکا برای ورود به جنگ جدید همسو کردن افکارعمومی در داخل و خارج است. ورود مستقیم نظامی آمریکا در عراق و افغانستان و بروز مشکلات فراوان برای این کشور جدای ضررهای مالی، بسیاری ازمشکلات اجتماعی و آسیب های روحی و روانی را برای خود سربازان و خانوادهای آنان به وجود آورده است.

طبق جدیدترین آمارها، در هر ۱۸ ساعت، یکی از اعضای ارتش آمریکا دست به خودکشی می‌زند و بر این اساس در ۵ ماه نخست سال ۲۰۱۳ ، ۱۶۱ مورد خودکشی ثبت شده است . بر اساس اطلاعات منتشره از سوی وزارت دفاع آمریکا، بیشتر کسانی که خودکشی کرده‌اند، کمتر از ۲۴ سال سن داشته‌اند و به عقیده کارشناسان، اختلالات روحی – روانی جنگ و دیگر صدمات و جراحت‌هایی که به دلیل اعزام طولانی مدت و مکرر سربازان به وجود می‌آیند و همچنین دوری از خانه و خانواده آثار روانی عمیقی برای آن‌ها در پی داشته است که عوامل اصلی بروز خشونت‌ها هستند.

شهروندان غیر نظامی نیز بیش‎‎ترین آسیب را از آن می ‎‎بینند. تظاهرات ضد جنگی که در آمریکا شکل می‌گیرد عموما با شعارهایی چون «به کنگره بگوئید به آغاز جنگی دیگر نه بگوید»، «جنگ‌های بی‌پایان برای امپراطوری»، «جنگ علیه سوریه بر اساس دروغ شکل گرفته» و «بمب‌هایی که مردم را می‌کشد، آن‌ها را نجات نمی‌دهد»، نوشته بوده است.

3- سومین دلیل و مهمترین دلیل قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران است، ایران پس از حضور نیروهای آمریکایی در منطقه و با توجه به توزیع نابرابر قدرت بین دوکشور استراتژی بازدارندگی غیر مستقیم یا بازدارندگی ضربه دوم یا مثلثی را اتخاذ کرد.

دراین نوع بازدارندگی قدرت منطقه ای به دلیل عدم مواجه با تهدیدات مستقیم قدرت بزرگ یا هژمون تلاش می کند با تهدید( هسته ای، شیمایی، بیولوژیکی و حتی متعارف) به همسایگان و یا دولت های نزدیک به قدرت بزرگ با آن مقابله کند و بازدارندگی ایجاد کند.

ازاین رو با استراتژی های مختلف مانند ساخت موشک هایی پیشرفته در برد های متفاوت توان ضربه زدن به متحدان استراتژیک را درمنطقه خواهند داشت. بطوری که درمورد توان موشکی ایران روزنامه الجزایری «الشروق » می نویسد: «مطالعات غرب نشان داده است که سامانه موشکی ایران قادر است در دقایق نخست درگیری، تمامی قسمت‌های ناوگان دریایی آمریکا را در خلیج فارس متلاشی و به لاشه تبدیل کند.»

در گزارش شورای روابط خارجی واشنگتن  به سامانه دفاع هوایی، ناوگان دریایی و موشک‌های بالستیک ایران نیز اشاره شده و می نویسد: «ایران هزاران موشک از انواع مختلف در اختیار دارد که می تواند هر هدف و پایگاه آمریکایی را در خلیج فارس بزند و حتی اسرائیل را هدف‌گیری کند .» پایگاه خبری المحیط نیز به نفوذ منطقه‌ای ایران اشاره می کند و می افزاید: «متحدان ایران در منطقه مانند حزب ا... لبنان و جنبش حماس دستاوردهایی در منطقه به دست آورده اند که امکان ایفای نقشی منطقه ای روزافزون و به زیان متحدان آمریکا به ایران می دهد.»

بنا بر این گزارش، چه بسا حمله نظامی به ایران، به وسیله تشدید جنگ چریکی علیه پایگاه‌های مختلف آمریکا در عراق منعکس شود. به طوری که سبب می شود حدود 140 هزار سرباز آمریکایی در حالت اسارت جنگی یا گروگان قرار بگیرند یا «مقاومت» در فلسطین و لبنان علیه اسرائیل شعله ور بشود.

روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور نیز در تاریخ 21 ژوئن سال 2008 هشدار داد که نیروهای ایرانی می توانند در صورت حمله احتمالی به آنها، به نیروهای آمریکا در خلیج فارس، عراق و افغانستان و آن هم به وسیله سلاح‌های غیر کلاسیک حمله کنند، همچنین آنکه «ایران قادر است در دقیقه نخست آغاز هر جنگی علیه آن، 11 هزار موشک شلیک کند».

ساینس مانیتور تصریح کرد: «اسرائیل نیز در تیررس موشک‌های شهاب 3 است و حزب ا... لبنان نیز می تواند هر نقطه از اسرائیل مانند تأسیسات هسته‌ای دیمونا را هدفگیری کند.»

این نظرات بخشی از هزاران اظهار نظری است که درمورد قدرت بازدارندگی ایران دارند. ازاین رو آمریکا هیچ وقت قادر نخواهد بود از گزینه روی میز استفاده کند وحتی بخواهد به آن فکر کند.

ازسوی دیگر ایران درحال شکل دادن به استراتژی بازدارندگی شبکه ای در منطقه و حتی فرا منطقه می باشد. دراین نوع بازدارندگی که ارتباط محور است ایران می تواند با توجه به شبکه های ژئوپولتیکی، ژئواکونومیکی و ژئوکالچری خود در مناطق خاورمیانه، خلیج فارس، شبه قاره هند و آسیای مرکزی و قفقاز، شبکه ای را با محوریت خود شکل دهد که هرگونه نقص در  ارتباط شبکه در ابعاد مختلف نه تنها ایران بلکه چندین کشور منطقه ای و فرا منطقه ای را متضرر می کند. بطوری که اگر آمریکا بخواهد به کار غیر معقولی علیه ایران دست بزند نه تنها ایران درمقابل آمریکا قرار خواهد گرفت بلکه چندین کشور دیگر نیز در مقابل آمریکا صف آرایی خواهند کرد.

با توجه به دلایل مختصری که از ده ها دلیل  که نام برده‌ایم آمریکا هیچگاه نمی تواند صحبت از گزینه های روی میز بکند و این ادعاهایی که ازسوی مقامات خارجی بیان می شود بیشتر برای متحدان خود که جایگاه خود را دربرابر ایران متزلزل می بینند سرو می شود و مصرف درون اتحادی دارد تا بخواهد موضوع جدی تلقی شود.

آمریکایی ها که خود تجربه تلخ طبس را در خاطره دارند دیگر به فکر گزینه های روی میز خود نیستند زیرا تجربه را تجربه کردن خطاست...

محسن رحمانی - دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات منطقه ای ایران 

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر دوشنبه 01 شهریور 1395 - 14:09
    سعید

    تحلیل بسیار دقیقی از وضعیت داخلی و کنش رفتاری سیاست خارجی ایالات متحده ارائه دادید.

    4 1
دیدگاه شما در مورد : گزینه‌های روی میزی که جرأت اجرا شدن ندارند

گزینه‌های روی میزی که جرأت اجرا شدن ندارند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS