امروز یکشنبه 26 آذر 1396
ساعت 23:09:47
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 10164

تاریخ انتشار : 22/10/1393 - 16:36

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست مازندران:

تنها پستاندار دریای خزر در خطر انقراض است

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست مازندران گفت: فک خزری تنها پستاندار دریای خزر است که در فهرست گونه‌های حمایت شده و در خطر انقراض لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت قرار دارد.

تنها پستاندار دریای خزر در خطر انقراض است

به گزارش جویباران، به نقل از ایسنا، کوروش ربیعی با بیان اینکه نمونه‌هایی از تلف شدن فک‌های خزری به دلیل فعالیت‌های صیادی دیده شده، اظهار داشت: این عامل شاید پایین‎ترین و کم‌اثرترین تهدید در مقابل تهدیدات ناشی از آلودگی دریای خزر به انواع عوامل آلاینده از جمله سموم و فلزات سنگین و نیز کاهش نرخ باروری ناشی از آن و تأثیرات اقلیمی است.

وی با بیان اینکه فک خزری تنها پستاندار دریای خزر است که در فهرست گونه‌های حمایت شده و در خطر انقراض لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت قرار دارد، افزود: فک‌های خزری در حوضه‌های شمالی و جنوبی دریای خزر دارای یک سری تهدیدات مشابه و برخی تهدیدات متفاوت هستند، حمله عقاب به توله‌های فک، حمله گرگ‌ها به فک‌ها و شکار بی‌رویه فک‌ها برای قاچاق پوست تهدیدات خاص این گونه در بخش‌های شمالی و محل‌های تولیدمثلی است.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست مازندران اضافه کرد: از سوی دیگر آلودگی شدید دریای خزر، کاهش منابع غذایی و طعمه‌ها، آلودگی به فلزات سنگین و تجمع این مواد در بافت‌های فک‌ها که تأثیرات مستقیمی در کاهش نرخ باروری، مسمومیت‌ها و نیز صدمات فیزیکی ناشی از فعالیت‌های صیادی از تهدیدات رایج فک‌ها در تمامی بخش‌های دریای خزر است.

این مسئول ادامه داد: پدیده گرم شدن کره زمین، تغییرات آب و هوایی و کاهش سطح یخبندان در زیستگاه‌های حوزه شمالی خزر موجب محدود شدن نواحی تجمع، تکثیر و زادآوری فک‌ها شده و آنها را در مقابل بیماری‎های ویروسی آسیب‌پذیر کرده و بیشتر در معرض جانوران شکارگر و نیز قاچاقچیان غیرمجاز قرار داده و رقابت غذایی را بیشتر کرده است.

ربیعی بیان کرد: فک‌های خزری به دلیل طولانی بودن سن بلوغ در ماده که در 7 – 8 سالگی است، با کاهش شدید جمعیت روبرو هستند و برآورد شده که سالانه به طور متوسط 3 – 4 درصد افت جمعیت داشته باشند.

وی اذعان کرد: این پستاندار آبزی بومی دریای خزر است که در سواحل و جزایر شمالی دریای خزر دوران جفت‌گیری و تولیدمثل را می‌گذراند و در اواخر بهار به دلیل گرم شدن آب‌های کم‌عمق سواحل شمال و ذوب شدن یخ‌ها، بخش شمالی خزر به سوی نواحی آب‌های عمیق و دستیابی به آب‌های سرد بخش‌های میانی و جنوبی خزر ترک می‌کند.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست مازندران ادامه داد: فک‌های خزری، زمستان‌ها و بخش‌هایی از فصول سرد، بهار و پاییز را در بخش شمالی خزر و دهانه ولگا و اورال بسر می‌برند و تابستان‌ها و ماه‌های گرم را به عرض‌های بالاتر در نواحی جنوبی که به دلیل عمیق‎تر بودن این بخش از دریا دارای آب‌های سرد است، می‌گذرانند.

وی با بیان اینکه دوره آبستنی در فک‌ها یازده ماه به طول می‌انجامد، افزود: جفت‌گیری در محدوده زمانی اواخر بهمن تا اواسط اسفند است و توله‌ها را در همان بخش شمالی خزر و در سوراخ‌هایی که در بین قطعات یخ و برف ایجاد می‌کنند، به دنیا می‌آورند، تا حدود یک ماه بعد از زایمان که مرحله جفت‌گیری است، مواظبت از توله‌ها و شیردهی را برعهده دارند و سپس توله‌ها به صورت دسته جمعی، مهاجرت به سوی آب‌های میانی و عمیق جنوبی را از سر می‌گیرند.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست مازندران تصریح کرد: مهاجرت تابستانه و پاییزه فوک‌ها به سواحل جنوبی همزمان است با شروع فصل صید ماهیان استخوانی در شمال کشور و از این رو وجود تورهای گسترده ماهیگیری تهدیدی برای فک‌ها به‌شمار می‌آید که مواردی از به دام افتادن فک‌ها و صدمات فیزیکی که منجر به مرگ فوک شده، در برخی سال‌ها دیده شده است.

ربیعی یادآور شد: با توجه به اینکه فک‌ها، بحرانی‌ترین دوران زیستی یعنی جفتگیری و زادآوری را در بخش‌های شمالی دریای خزر می‌گذرانند و مراحل کوتاهی را در ماه‌های گرم به آب‌های سواحل جنوبی مهاجرت می‌کنند، لذا تأثیر عوامل تهدید و آلاینده‌ها در آب‌های کم‌عمق شمالی بر وضعیت زیستی فک به مراتب بیشتر است.

این مسئول در پایان گفت: در وضعت کنونی ضرورت دارد کشورهای حوزه دریای خزر با انجام پروژه مطالعاتی، برنامه مشترک را در چارچوب مشخص و پذیرفته‌شده بین‌المللی برای حفاظت از فک خزری، تدوین و اجرا کنند.

دیدگاه شما در مورد : تنها پستاندار دریای خزر در خطر انقراض است

تنها پستاندار دریای خزر در خطر انقراض است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS